Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7] >
Blue Board & Türkiye'deki çeviri işverenlerini kapsayacak benzer bir veri tabanı projesi
Thread poster: Özden Arıkan
Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 05:01
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Tarafsız olmak ne demek? Jun 25, 2005

Benim için tarafsızlık beyhude bir laftır. Biz tarafsız olduğumuz için değil, taraf olduğumuz için yapıyoruz bu işi zaten, yoksa bize ne? Kimsenin hiçbir anda ve hiçbir alanda tarafsız olamayacağını düşünüyorum. Ama objektif, soğukkanlı ve nazik olmak mümkündür. Bunu da kesin bir adap ve kurallar çerçevesi çizip, ilk baştan itibaren ciddi bir görünüm yaratarak sağlayabiliriz.

Önce gelelim isme. Bütün isimler çok güzel ve yaratıcı. Ama bence
... See more
Benim için tarafsızlık beyhude bir laftır. Biz tarafsız olduğumuz için değil, taraf olduğumuz için yapıyoruz bu işi zaten, yoksa bize ne? Kimsenin hiçbir anda ve hiçbir alanda tarafsız olamayacağını düşünüyorum. Ama objektif, soğukkanlı ve nazik olmak mümkündür. Bunu da kesin bir adap ve kurallar çerçevesi çizip, ilk baştan itibaren ciddi bir görünüm yaratarak sağlayabiliriz.

Önce gelelim isme. Bütün isimler çok güzel ve yaratıcı. Ama bence ciddi bir görünüme katkıda bulunmuyor. Lütfen beni yanlış anlamayın, ama takke düştü kel göründü veya kubur veya çetele veya ak koyun kara koyun (ki orijinali koyun değildir biliyorsunuz, otomatikman bir yargı belirtecek ve orijinalini hatırlatarak tebessüm ettirecek bir isim yine) dediğiniz anda şunu söylemiş oluyorsunuz: "Siz çeviri işverenleri, çevirmenleri kazıklarsınız, biz de şimdi sizin ipliğinizi pazara çıkaracağız". O yüzden ben tamamen nötr bir isim bulunmasından yanayım. Blue Board bir nötr isim örneğidir mesela. Hiçbir konuda hiçbir şey söylemiyor farkındaysanız, üstelik de "black" değil, "red" değil, "white" da değil, "blue" gibi renklerin en şerefsizi seçilmiş. Hasılı, ilk iş, gerçekten nötr bir isim bulalım derim. İsterseniz www.yahoogroups.tavsanpisligi.com olsun hatta (Bu kesinlikle ciddi değildi!)

İkincisi, Feza'nın dile getirdiği denetim. Kesin bir denetim sağlamanın yolu maalesef yok, ve de ben Feza gibi, biz öyle şey yapmayız da demiyorum. Ayrıca bu grup bir süre sonra hiç tanımadığımız insanlarla dolacaktır. Yine de, belki işin bir kısmı iyi niyete kalacak -her işte de öyle olmuyor mu zaten?- ama olabildiğince kesin tanımlanmış bir adap çerçevesiyle, hatta belki üye olmak isteyenlere bir nevi Kullanıcı Anlaşması gönderip üyeliği bunu kabul etme şartına bağlayarak, işin suyunun çıkartılmaması için alabileceğimiz her türlü önlemi baştan almaya çalışabiliriz. Bu noktayla ilgili kafa patlatmaya (=brainstorming) girişelim bence. Önceki mesajlarda sözü edilen diğer iki listenin kuralları da bu konuda bize yol gösterecektir.

Öncelikle, nezaketsiz ve hakaretamiz lafların yasak olması; batakçı, çakal, con-man, bir kulağımın arkası kaldı tarzı üsluplara kesinlikle göz yumulmaması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca kesin, somut ve spesifik beyanlarda bulunulması gerekir böyle bir listede. Zaten şu "freelancer puanlaması"nı pratikte işlevsiz kılan konulardan biri de budur. "Bana paramı vermedi" iddiası somuttur. Ama "çeviri kötüydü" iddiası değil. Öte yandan Proz, "Bana paramı vermedi" diye şikâyetçi olabilmek için işi zamanında teslim etmiş olma şartını koşuyor mesela. Çevirmen açısından somut bir yükümlülük burada ortaya çıkar. İşi zamanında teslim etmemişsen veya haklı bir nedenin yokken, önceden haber vermeden, ek süre isteğinde bulunmadan geciktirmişsen, iddialarının gücü ister istemez azalır. Ama zaten Proz, belli bir yaptırım ve müdahale gücü olduğu için bu şartı öne sürüyor. Bizim kafamızdaki listenin böyle bir gücü olmayacağı için çevirmenin işi vaktinde teslim edip etmediğini veya kalitesini* denetlememiz de söz konusu olamaz. Veya belki de olabilmesi için birimizin aklına bir şey gelir, benim şu anda gelmiyor. Ama mesela Kullanıcı Anlaşması'na böyle bir madde koyabiliriz. Kim sallar Kullanıcı Anlaşması'nı diyebilirsiniz, haklı da olursunuz. Ama eğer biz yeterli ölçüde ciddi ve ciddiye alınır bir görünüm yaratırsak, sallayacak insanların oranı biraz daha yüksek olacaktır. Bu tıpkı, temiz sokağa kimsenin çöp atmaması gibi bir şeydir. Kural koyan iradesini ne kadar ciddiye alınır bir şekilde dayatırsa, kuralı uygulamakla yükümlü olanların vicdanları da buna o kadar boyun eğer.

[* "Kalite"yi buraya sokmam ilk söylediğimle çelişkili görünebilir. Ama kalite o kadar da soyut ve belirsiz bir şey değil. Diyelim tıp çevirisi üstlenmiş ama en temel tıp terminolojisini bile tutturamamışsan, teslim ettiğin çeviri imla ve gramer hatalarıyla doluysa, kalite soyut ve görelidir diye kıvırtamazsın. Ama işte zaten hiçbir şey bu kadar kalın çizgilerle ayrılmıyor, ak-kara olmuyor yani (o yüzden de listeye böyle ak-kara isimler koymayalım, baştan yargı belirtmeyelim, diyorum zaten).]

Nizam'ın dediği "sıfırlama" meselesine gelince, bence bu pek iyi olmaz, çünkü zaten bir çeviriverenin iş ahlakıyla ilgili liste oluşturuyorsunuz, adam 1995-2004 arası bütün ödemelerinde berbat. Tam da liste kurulunca ben yazıp sordum, şuradan iş teklifi aldım, nasıldır diye? Adamın geçmişini bilenler susacak mı yani? Valla bir şey söyleyemeyiz, daha sıfır yılındayız diye. Bu olmaz. Zaten 2004'ten sonra düzeldiyse, bir başkası da oradan çıkar bunu söyler.

Kıllık meselesine gelince, ben onu yanlış hatırlamışım, Aziz. Sadece kendimi tanıttım, ben de link verdim galiba, nerelere üye olduğumu söyledim falan. CV'yi isteyen Yahoo'daki Babel grubuydu, Turkish translators & proofreaders için. Peki biz neler istemeli, sormalıyız? Bunu da düşünelim.

Başka bir şey aklıma gelirse yine yazarım, siz de bu arada yazın işte... Baybars, artık hazır mısın bu arada?
Collapse

Nazim Aziz Gokdemir
Nazim Aziz Gokdemir  Identity Verified
Local time: 23:01
English to Turkish
+ ...
Pratik Jun 25, 2005

Prosedür konusunda birkaç soru sormak istiyorum. Bunu önce Yahoo'da oluşturursak gerçekten tüm konubaşlıkları ve veritabanı UBB formatına aktarılabilir mi, işin içine programcı expertizini sokmadan? Ayrıca forumun çevirmenler için hacimli bir kaynak haline gelmesi için nasıl bir format düşünülüyor?

Mesela sadece bulletin board tarzı kullanalım, her firma için bir konu başlığı olsun, bir firma adına açılmış başlık varsa yenisi açılmasın deneb
... See more
Prosedür konusunda birkaç soru sormak istiyorum. Bunu önce Yahoo'da oluşturursak gerçekten tüm konubaşlıkları ve veritabanı UBB formatına aktarılabilir mi, işin içine programcı expertizini sokmadan? Ayrıca forumun çevirmenler için hacimli bir kaynak haline gelmesi için nasıl bir format düşünülüyor?

Mesela sadece bulletin board tarzı kullanalım, her firma için bir konu başlığı olsun, bir firma adına açılmış başlık varsa yenisi açılmasın denebilir. Tabii bunun için mutlaka BB tarzı bir arayüz gerekir, yahoo'da her mesaj sırayla sunuluyor, ve konubaşlığı altında toplu görme/gizleme seçenekleri yok bildiğim kadarıyla. Üstelik kullanılan veritabanı formatı da bu işe pek uygun değil gibi görünüyor.

Ne düşünüyorsunuz, baştan BB formatı daha makul değil mi? Bu ileride akla gelen kategorileri ekleme fırsatı da verir. Yalnız BB oluşturmak biraz zaman istiyor bildiğim kadarıyla. Tercihen host* yazılımı siteye yükleyecek, siz de kılavuzları okuyup gerekli görsel ve işlevsel değişiklikleri yapacaksınız, vs. Kullanıcı olarak programlarla oynayıp işlev keşfetmeyi seven bir kimse (yani "programcı" olmayan ama arayüz sayesinde yarı-programcı kategorisine sokulabilecek birisi) olacak ve biraz zaman harcayacak, kısacası.

İsim olarak yeterince nötr mü bilmem ama benim aklıma Çevirmen Dostu geliyor. Mor Tahta güzel ama Mor Çatı'ya fazla yakın değil mi? Not defteri ve karne benim de aklıma geldi (not iyi de olur, kötü de); bunları başka bir sözcükle birleştirerek henüz kapılmamış bir site ismi bulunabilir. Teroy da yepyeni bir kelime olduğu için güzel bence. Pano kullanarak bir türev de bulunabilir.

*Mesela benim kullandığım dreamhost http://www.phpbb.com/'dan gereken yazılımı siz "yap" dediğiniz anda sitenize yüklüyor, ücretsiz. Geriye size üzerinde gereken değişiklikleri yapmak kalıyor.

[Edited at 2005-06-25 17:14]
Collapse

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Mor olmaz, doğru Jun 25, 2005

Ben bu işin teknik yanlarından pek -hiç?- anlamam, dolayısıyla bu aşağıda söylediğini tamamen yanlış anlayıp alakasız bir cevap yazıyor olabilirim ama... Diğer listelerde şöyle oluyor, ki sen de biliyorsundur aslında: Üye olmayan arşivi göremiyor zaten, hatta senin koyduğun parametrelere göre, istersen üye olmayan hiçbir şeyi göremez, grubun varlığını bile bilemez -bizim grubu düşünsene- üye olandan da niye bir kısım şeyi gizlemek gereksin? Üyeler de arşi... See more
Ben bu işin teknik yanlarından pek -hiç?- anlamam, dolayısıyla bu aşağıda söylediğini tamamen yanlış anlayıp alakasız bir cevap yazıyor olabilirim ama... Diğer listelerde şöyle oluyor, ki sen de biliyorsundur aslında: Üye olmayan arşivi göremiyor zaten, hatta senin koyduğun parametrelere göre, istersen üye olmayan hiçbir şeyi göremez, grubun varlığını bile bilemez -bizim grubu düşünsene- üye olandan da niye bir kısım şeyi gizlemek gereksin? Üyeler de arşivde arama yapıyorlar, bulamazlarsa da listeye mail atıp soruyorlar. Bu formatın pek bir sakıncası yok bence. Ama baştan web sitesi olsun diye karar verilirse öyle yapılsın.

Nazım Aziz Gökdemir diyor ki:

Mesela sadece bulletin board tarzı kullanalım, her firma için bir konu başlığı olsun, bir firma adına açılmış başlık varsa yenisi açılmasın denebilir. Tabii bunun için mutlaka BB tarzı bir arayüz gerekir, yahoo'da her mesaj sırayla sunuluyor, ve konubaşlığı altında toplu görme/gizleme seçenekleri yok bildiğim kadarıyla. Üstelik kullanılan veritabanı formatı da bu işe pek uygun değil gibi görünüyor.

Mor renk konusu da...

İsim olarak yeterince nötr mü bilmem ama benim aklıma Çevirmen Dostu geliyor. Mor Tahta güzel ama Mor Çatı'ya fazla yakın değil mi? Not defteri ve karne benim de aklıma geldi (not iyi de olur, kötü de); bunları başka bir sözcükle birleştirerek henüz kapılmamış bir site ismi bulunabilir. Teroy da yepyeni bir kelime olduğu için güzel bence. Pano kullanarak bir türev de bulunabilir.

... benim de sonradan aklıma geldi, mor feministlerin rengidir. Gerçi bu çeviriyle negatif veya pozitif ilişkisi olan bir şey değil, ama yine de "mor"lu bir isim, sanki feministlere veya kadın çevirmenlere ait bir listeymiş gibi bir izlenim yaratabilir. Yani mor da şahsiyetsiz bir renk değil. Renk olması şart değil ki zaten, o anda öyle aklıma gelmişti o - Yahoo'nun rengi mor ya, ama Yahoo da zaten kendi grafik düzenini değiştirip duruyor. Onun dışında söylediğin isimler güzel bence, benim aklıma bir de "Tüyolist" falan gibi şeyler gelmişti ama vazgeçmiştim sonra, onu da at yarışçılarının grubu sanabilirler.

Neyse, isim nasıl olsa bulunur, önce Baybars'tan bir hamle bekliyoruz artık

[Edited at 2005-06-25 18:09]
Collapse

Nazim Aziz Gokdemir
English to Turkish
+ ...
Panoyla liste arasındaki fark Jun 25, 2005

Yahoo'daki grup formatını herkes biliyor sanırım, uzun uzun incelemeye gerek yok. Diğeri için mesela şu örneklere bakabiliriz:

Ana sayfa: http://forums.mozillazine.org/
Altkategori sayfası: http://forums.mozillazine.org/viewforum.php?f=38
Örnek konu sayfası:
... See more
Yahoo'daki grup formatını herkes biliyor sanırım, uzun uzun incelemeye gerek yok. Diğeri için mesela şu örneklere bakabiliriz:

Örnek konu sayfası:
http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?t=284247

Bu son linkteki konu başlığını "netscape in firefox" değil de "filanca çeviri bürosu" olarak düşünün.

Sonuçta parmak basmak istediğim özellik şu: konu başlığı sayesinde büroyla ilgili her mesaj aynı sayfada toplanıyor. Aynı firma için birden fazla başlık açılmış olsa da arama motoru size bunları derli-toplu bir biçimde sunacaktır, yahoo'daki gibi bir sürü mesajı önünüze sürerek değil. Arşivlerin, hatta forumun konu başlıklarının üyelerle sınırlanması bu seçenekte de var. Grubu tamamen saklamak mümkün olmayabilir, ama zaten üyelerden başka kimse içeriğe erişemiyorsa bu sorun oluşturmaz.

Eminim İnternet'te şimdiye kadar bu formatı kullanan birçok sayfaya rastlamışsınızdır. Görünümü değişik olabilir (forumu kurarken renklerden resim kullanımına kadar bir sürü seçenek var) ama perde gerisinde bu motor var. Kullanıcı perspektifinden ben bunu gerek grup gerek listserv arayüzüne göre çok daha uygun buluyorum. Proz'un forumu eğer yahoo'da olsaydı forumda ne var ne yok diye taramak çok daha zor olmaz mıydı?

Yahoo'da grup kurmak çok daha kolay olabilir, ama isterseniz 15 dolara bir domain kaydedeyim (benim host 3 tane domain için full hosting veriyor, şu anda yalnızca birini kullanıyorum), one-click install ile phbforum'u yükleyeyim, isterse Selçuk'a bir username
vereyim, kurulmuş programın test-drive'ını yapsın. (Bunu önermemin tek sebebi Dreamhost'un one-click-install seçeneğini sunması, yoksa teknik detayları ben de çok iyi bilmiyorum; alakalı olduğu host böyle olanaklar sunan başkası varsa buyursun.) Daha sonra Baybars ya da kim isterse, ister o forumu ister başka bir yerde kurulacak bir forumu aynı yazılımı kullanarak yönetmeye başlayabilir. Yalnız bence host Türkiye dışında, ideal olarak da ABD'de olmalı, çünkü ABD'li hostlar ne kolay kolay müşteri kaydı verirler ne de çeviri bürosu dava ederse (olabilir bir gün böyle şeyler!) pabuç bırakırlar.
Collapse

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Şimdi anladım :D Jun 25, 2005

Aziz aydınlattı:

Örnek konu sayfası:
http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?t=284247

O zaman değişik alanlar/uzmanlıklar/outsourcer biçimleri vb vb için ayrı forumlar yapıp, onların her birinin içinde de ilgili forum kategorisine denk düşen her bir outsourcer için bir iplik açılabilir. Evet, çok daha pratik ve kullanışlı galiba.

Nazim Aziz Gokdemir
English to Turkish
+ ...
Mesele... Jun 25, 2005

...bu işin nasıl kotarılacağını çözmekte. Böyle bir forumun yöneticisi olmak ne kadar teknik beceri ve çaba gerektirir bilmiyorum. Bir ara sadece geyik (ama "educated" geyik) için kurulmuş bir forumun üyesiydim, başında Sacramento'da avukatlık yapan ve İnternet güncesi tutan bir kadın vardı, ama forumun teknik yönleriyle bilgisayar programcısı olan kocası ilgileniyordu. Televisionwithoutpity.com da böyledir mesela (3 kadın bir erkek admin, kadınlardan bir tanesinin ko... See more
...bu işin nasıl kotarılacağını çözmekte. Böyle bir forumun yöneticisi olmak ne kadar teknik beceri ve çaba gerektirir bilmiyorum. Bir ara sadece geyik (ama "educated" geyik) için kurulmuş bir forumun üyesiydim, başında Sacramento'da avukatlık yapan ve İnternet güncesi tutan bir kadın vardı, ama forumun teknik yönleriyle bilgisayar programcısı olan kocası ilgileniyordu. Televisionwithoutpity.com da böyledir mesela (3 kadın bir erkek admin, kadınlardan bir tanesinin kocası sysadmin); bu örneklerden illa kadın-erkek sınıflandırması sonucu çıkmamalı, sonuçta böyle forumlarda geri planda galiba mutlaka bizim kitap okuduğumuz gibi PHP kullanım kılavuzu okumayı seven bir gönüllü var, bu kadın, erkek, ya da son derece akıllı bir köpek olabilir.:-)

İşin günlük bakımı da Yahoo'ya göre dertlidir. Veritabanının (bütün o forum post'ları, üyelik bilgileri, forumun tasarımı filan bir db dosyasında durur) sürekli kopyalanacak, belki ikinci bir bilgisayara her akşam otomatik olarak aktarılacak, vs. Bütün bunlara rağmen bir gün her şey buhar olup uçabilir bir aksaklık sonucu; ilk verdiğim örnekteki sitenin başına geldi bu, her şeye sıfırdan başladılar. Bunlar tabii insanın cesaretini kırabilir, ama Amerika'da en kazma gruplar bile böyle forum kurabiliyorsa demek ki oluyor. Kimsenin ortaokul yaşında dahi kuzeni filan var mı aramızda? Böyle teknik meseleleri en iyi o çocuklar bilirler de!
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
iplik Jun 26, 2005

isim olarak iplik veya iplik pazarı nasıl?

Nazim Aziz Gokdemir
English to Turkish
+ ...
Bir başka öneri Jun 26, 2005

Şu sayfa tam örnek olmasa da anlatmaya çalıştığım şeyi kafanızda canlandırmanıza yardımcı olabilir. Özünde önerim WordPress yazılımını kullanarak, birçok üyenin imzalı posting yapabileceği bir blog formatı. Kurumu son derece basit, db kopyalaması oldukça basit, hem postinglerin uzun dönemde sonsuz kategori başlığı altında toplanmasına izin veriyor, hem ana sayfada son postları kronolojik sırayla görü... See more
Şu sayfa tam örnek olmasa da anlatmaya çalıştığım şeyi kafanızda canlandırmanıza yardımcı olabilir. Özünde önerim WordPress yazılımını kullanarak, birçok üyenin imzalı posting yapabileceği bir blog formatı. Kurumu son derece basit, db kopyalaması oldukça basit, hem postinglerin uzun dönemde sonsuz kategori başlığı altında toplanmasına izin veriyor, hem ana sayfada son postları kronolojik sırayla görüntülüyor, hem de istediğiniz bölümü şifreye bağlayabiliyorsunuz. Arama fonksiyonu da var tabii. Tabii posting ayrıcalığı için üyeliğe kabul edilmek ve username/password almak gerekiyor. WordPress Dreamhost'un one-click-install yazılımlarından biri. Ben denedim, çok kolay.

Örnek verdiğim sayfada 4-5 ekran aşağıya inerseniz Categories başlığını göreceksiniz. Bunu Çeviri Bürolarının isimleri olarak düşünün. Sayfanın ortası (ve solunu kaplayan geniş sütun), son mesajları gösteriyor. Bu blogda yer vermemişler, fakat normalde her postun altına yazanın imzası ve tarih konabiliyor. Ayrıca mesajın hangi kategoriye (çeviri bürosuna) ait olduğunu da yazabiliyorsunuz. Kategori ağaçları oluşturmak da mümkün; yani yayınevleri, bürolar, onların altında işletmelerin isimleri, vb. Kendim kullandığım için biliyorum, mesaj yazarken aynı Proz'daki gibi bir "pencere" kullanıyorsunuz; buna ek olarak yazdığınız mesajı bir kategoriye bağlıyorsunuz. Eğer istediğiniz kategori yoksa (o işveren için henüz kimse kayıt girmemişse) önce yeni bir kategori yaratıp ondan sonra yazıyorsunuz yazacağınızı. Yazılan mesajlar için "default" kategori "Uncategorized." Yani önce yazınızı yazıp sonra sınıflama derdine düşebilirsiniz; mesaj bir yere kaybolmaz.

Bu daha önce yazdığım BB türü foruma kıyasla çok daha kolay. Örnek sayfada sağdaki bir sürü şey bizim için gereksiz, bunlar template kullanarak iptal edilebiliyor, yerlerine başkası da konabiliyor. Ayrıca tasarım açısından yüzlerce hazır template mevcut. (En sadesi herhalde Kubrick.) Sayfa düzeni vb. değiştirmek için CSS bilmek işe yarıyor, ama elzem değil.

Derdimi tam anlatamadıysam bizim aradığımıza cuk oturan örnek arayıp bulayım istiyorsanız. Bu tür bir blogu bir iki günde hazır etmek mümkün.
Collapse

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Bence köpek özel olarak zeki değil, oradaki insan karakterler ebleh biraz :-D Jun 26, 2005

Neyse. Bir şey diyeceğim. İş tavsar, uzar, kuruverelim bir Yahoo grup gitsin dediydim ama, bu Aziz'in anlattığı tarzda bir forum da hoş olur hakikaten. Hem -bu grubun kısa sürede bir çığ gibi büyüyeceğini de hesaba katacak olursak- Yahoo'da arşiv çok kabarınca içinde arama yapmak fiilen imkânsız hale geliyor. Bu Payment Practices'inki öyle oldu mesela artık, ara babam ara, iki saat uğraştırıyor insan... See more
Neyse. Bir şey diyeceğim. İş tavsar, uzar, kuruverelim bir Yahoo grup gitsin dediydim ama, bu Aziz'in anlattığı tarzda bir forum da hoş olur hakikaten. Hem -bu grubun kısa sürede bir çığ gibi büyüyeceğini de hesaba katacak olursak- Yahoo'da arşiv çok kabarınca içinde arama yapmak fiilen imkânsız hale geliyor. Bu Payment Practices'inki öyle oldu mesela artık, ara babam ara, iki saat uğraştırıyor insanı. Yani bu web formatına mı meyletmeli sonuçta, ne dersiniz?

Bir şey daha var, bu aslında böyle Proz forumunda mesaj atıp durmakla olmuyor. Odak çabuk dağılıyor. Herkesin işi var gücü var hem, efendim. Hafta sonu balığımızı, çılgın partilerimizi, kır gezmelerimizi bırakıp bununla mı uğraşacağız (teorik olarak yani! yoksa, sizi bilmem ama ben galiba sandalyeye kaynamışım, demin denedim, kalkamadım) Bu şöyle çay, kahve, ihtiyaç molalarını çıkarırsak net 1,5-2 saatlik bir "live brainstorming session"da hallolur aslında. Hem tanışma powwowu yapıldı, artık konulu, mesajlı, sosyal içerikli powwowlarda değil mi sıra?... Ama nerdeee, büyük şehir insanı nankör olur, İstanbullular akıl edecek de, sımsıcacık yüreğini açmış, bütün temiz duygularıyla kendilerini ağırlamış olan Ankaralıların konukseverliğine karşılık verecek...
Collapse

Nazim Aziz Gokdemir
English to Turkish
+ ...
Amerika'dan kalkıp gelemem ama... Jun 26, 2005

Ben birkaç gün sonra 1-2 haftalığına "ev içi tatil"e çıkmaya niyetliyim. Yapmaya niyetli olduğum şeylerden birisi de denemek için son önerimdeki blog'u kurmak. (Niyet, umarım gerçeğe dönüşür...)

Blog'a giriş yapmayı deneyecek birkaç gönüllüye ihtiyacım var. Özellikle merak ettiklerim şunlar:

1. Blog formatı istediğimiz şey için uygun mu?
2. Username ve password alan kullanıcılar, kolayca mesaj atabilecekler mi? Benim için çok zo
... See more
Ben birkaç gün sonra 1-2 haftalığına "ev içi tatil"e çıkmaya niyetliyim. Yapmaya niyetli olduğum şeylerden birisi de denemek için son önerimdeki blog'u kurmak. (Niyet, umarım gerçeğe dönüşür...)

Blog'a giriş yapmayı deneyecek birkaç gönüllüye ihtiyacım var. Özellikle merak ettiklerim şunlar:

1. Blog formatı istediğimiz şey için uygun mu?
2. Username ve password alan kullanıcılar, kolayca mesaj atabilecekler mi? Benim için çok zor değil, çünkü WordPress'i bir süredir kullanıyorum, ama herkesin mesaj atmak için basit birkaç adımı öğrenmesi gerekecek: Sitedeki "site admin" linkine tıklıyorsunuz, isim ve parola giriyorsunuz, Write penceresini açıp istediğinizi yazıyorsunuz, kategoriyi de seçiyorsunuz. Proz'daki squash meselesi gibi, yetkisi olan kişiler kategorileri değiştirebilir, diyelim ki aynı şirket için iki başlık varsa bütün postları tek başlığa taşıyıp diğerini silebilirler.
3. WordPress, Türkçe gibi dillerin harflerinin doğru görüntülenmesi için standart UTF-8 kodlaması kullanıyor. Ben de kendi sitemde Iso 8859-9'dan buna geçiş yapıyorum. Aslında bunu fark etmezsiniz bile; eğer yazarken Türkçe karakterleri ekranda doğru görüyorsunuz sonuçta oluşan sayfada doğru çıkıyor. Yine de, çeşitli sistemleri kullanan insanlar herkes tarafından doğru okunan bir sayfa ortaya koyacaklar mı? Cevirmen sitesindeki gibi çoğunlukla ASCII ile sınırlı kalmak istemiyorum açıkçası.

Bence bunları burada yazmak ve okumak, sayfayı kurup göstermekten çok daha zor, ve eminim birçok kişi görünce "Haa, şimdi oldu" diyecek. Belki de demeyecek. O nedenle önerdiğim yol şu:

1. Sayfayı kurup bir iki düzmece mesaj atayım. Böylece mesajların, kategorilerin, arşivlerin, vs. ne menem şeyler olduğu görülür.
2. Bunu takiben, bir gönüllüyle başlayalım; o kişi de düzmece bir iki mesaj atsın. Mesela Çeviri bürosu yerine bir kitap ya da film hakkında birkaç cümle yazın. Sayfada iki kişinin nasıl katkıda bulunduğu gözlemlenince, diğer gönüllüleri ekleyelim, bir hafta filan beta girişler yapalım, yaşanabilecek sorunları da yaşandıkça burada görüşelim.

Baktık ki yürüyor, aynı tabanı bir başka yerde kurup gereken düzenlemeleri yaparız. O noktada gündeme gelecek şeyler: sitenin adı, nerede kurulacağı, tasarımda yapılması gereken değişiklikler (varsa), yeni katılanlar için kuralların özetleneceği ve neyin nasıl yapılacağını anlatan kısa metinler, ve "light" moderatörlük görevi. Bir takım kişilerin post silme hakkı olmalı, bu da her ay dönüşümlü olabilir. Bir de arada bir veritabanının kopyalayacak bir kişi ve bir de yedek lazım (5-6 adım içeren bir prosedür bu, insan alt alta yazıp bilgisayarın yanına koyunca bir süre sonra alışıyor). Amacım bu işin mümkün olduğunca külfetsiz olması herkes için. Zaten tahminim, en fazla birkaç yüz üyeye erişiriz, seçimde seçici davranırsak. Belki de bir avuç insandan öteye gidemeyiz. Bunları ancak deneyerek görürüz. Daha ilk aşamadan bir takım aksaklıklar gözlemleniyorsa, yol yakınken döner, başka yol ararız.

Şimdilik bu kadar. Kurunca blog'un adresini buraya yazacağım (kısmetse bir hafta içinde). Bu arada fikir bildirmeye devam ediniz. Herkese sevgiler.

Aziz
Collapse

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Squiz Jun 26, 2005

Geçen yıl bir ara hayli uğraşıp bir CMS seçeye çabalamıştım. Kimisi bedava olan ancak sınırlı olan, kiminin de iyi sürümü paralı olan bir sürü open source CMS var. Hem forum, hem içerik hem de kullanıcı managementini iyi yapıyorlar..

Bunlardan biri de MySource Matrix.
Squiz net'e buradan ulaşabilirsiniz.

http://mysource.squiz.net/what_is_it
... See more
Geçen yıl bir ara hayli uğraşıp bir CMS seçeye çabalamıştım. Kimisi bedava olan ancak sınırlı olan, kiminin de iyi sürümü paralı olan bir sürü open source CMS var. Hem forum, hem içerik hem de kullanıcı managementini iyi yapıyorlar..

Bunlardan biri de MySource Matrix.
Squiz net'e buradan ulaşabilirsiniz.

http://mysource.squiz.net/what_is_it

İnstasllationu biraz karuşuk ama kurulduktan sonra iyi olacağa benzer. Hem forum özelliği, hem dallandırma yapılabilmesi hem de dizayna da öenm vermesi açısından iyi olabilir..

Söylediklerine bakılırsa hiç de fena değil...

"MySource is designed to allow people with no web development skills to build professional, corporate strength websites and intranets..."

bu arada domain name seçildi mi? İplikçi ne zaman başlıyor?

Kolay gelsin..

N. Yigit
Collapse

Nazim Aziz Gokdemir
English to Turkish
+ ...
Baksanıza Jun 26, 2005

Rakip programlar ortaya çıktı bile.

Bence CMS (Content Management System) blogdan daha uygundur son tahlilde, ama kurması çok daha karmaşık olsa gerek. Ben WordPress'i kurduğum için çok kolay olduğuna şahit oldum. Arzu ederse Nizam da deneme için bir sayfa kurabilir, hangisi uygun hep beraber bakabiliriz. Ben kendi hesabıma CMS kurmanın üstesinden gelebileceğimi sanmıyorum, hatta WordPress'in "tweak" aşamasına gelirsek Nizam ya da başkasının yardımı gerekebi
... See more

Bence CMS (Content Management System) blogdan daha uygundur son tahlilde, ama kurması çok daha karmaşık olsa gerek. Ben WordPress'i kurduğum için çok kolay olduğuna şahit oldum. Arzu ederse Nizam da deneme için bir sayfa kurabilir, hangisi uygun hep beraber bakabiliriz. Ben kendi hesabıma CMS kurmanın üstesinden gelebileceğimi sanmıyorum, hatta WordPress'in "tweak" aşamasına gelirsek Nizam ya da başkasının yardımı gerekebilir, çünkü style sheet ve php bilgim zayıf.
Collapse

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Beni gönüllüler arasında düşünebilirsin Jun 26, 2005

Şimdi de gidip şu Squiz'e dalayım, yaşasın, işten kaçmak için bir bahane daha çıktı

Şu başlığa bir baksanıza. Böyle iyi mi? Daha mı farklı bir şey yazsak?

[Edited at 2005-06-26 21:56]

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Arıza sebebiyle bir kaç gün Jun 26, 2005

Nazim Aziz Gokdemir wrote:

Bence CMS (Content Management System) blogdan daha uygundur son tahlilde, ama kurması çok daha karmaşık olsa gerek. Ben WordPress'i kurduğum için çok kolay olduğuna şahit oldum. Arzu ederse Nizam da deneme için bir sayfa kurabilir, hangisi uygun hep beraber bakabiliriz. Ben kendi hesabıma CMS kurmanın üstesinden gelebileceğimi sanmıyorum, hatta WordPress'in "tweak" aşamasına gelirsek Nizam ya da başkasının yardımı gerekebilir, çünkü style sheet ve php bilgim zayıf.

Aslında ben daha önce

PHP Nuke,
Mambo, ve
Drupal'ı denedim ve hepsini edit ettim...
En kolay çalışılan ise Drupal'idi.
Drupal'da bir makale veya kitap çalışması yapabiliyor ve aynı anda bir kaç kişi üzerinde çalışarak edit edebildiğiniz için de uzun döküman editinglerde grup çalışması yapılabilecek bir basit CMS....
İşe ilk başlayan PHP Nuke (dogal olarak PHP oraya cıktıktan sonra) biraz daha ileri ancak orada menü edit etmek biraz daha karışık...Ben squiz'in eski versiyonunu yükleyip çalıştırmak için hayli uğraşmış ancak o gün teknik servisin de çözemediği bir sorun yüzünden bırakmıştım...

10 giglik bir serverim var ve farklı domainleri farklı CMS ile deneyeceğim ama, hazır script installation'da bir arıza olduğu için bir kaç gün beklemek gerekecek...

Fantastico+ bir web hostingi olanlar bütün hepsini her birine yeni folder açarak yükleyebilir ve deneyebilir... Kurulum fazla yer tutmuyor..

Selçuk Budak
Selçuk Budak  Identity Verified
Local time: 06:01
English to Turkish
+ ...
Wordpress ve alternatifler Jun 27, 2005

Wordpress, benim şu anda iki sitemde kullandığım bir tür blog. Ama wordpress'i tek başına bir site gibi düşünmek bile mümkün. Dün aklıma geldi, olabilirmi diye, ancak biraz düşününce vazgeçtim. Ama niye önermekten vazgeçtiğimi unuttum. -:) Bunuyorum herhalde. Niye vazgeçtiğimi hatırlarsam, tekrar yazarım.

Nuke + CMS daha uygun, ancak biraz daha kod bilgisi gerektiriyor.

Şöyle veya böyle, bu işi kapsamlı düşündükçe, karmaşıklıklar v
... See more
Wordpress, benim şu anda iki sitemde kullandığım bir tür blog. Ama wordpress'i tek başına bir site gibi düşünmek bile mümkün. Dün aklıma geldi, olabilirmi diye, ancak biraz düşününce vazgeçtim. Ama niye önermekten vazgeçtiğimi unuttum. -:) Bunuyorum herhalde. Niye vazgeçtiğimi hatırlarsam, tekrar yazarım.

Nuke + CMS daha uygun, ancak biraz daha kod bilgisi gerektiriyor.

Şöyle veya böyle, bu işi kapsamlı düşündükçe, karmaşıklıklar ve zorluklar ortaya çıkıyor. Xola'nın dediği gibi, işin tavsama riski de artıyor.

Test işinde seve seve gönüllü olurdum, ancak yaparım deyip de yapamadığım o kadar çok şey var ki. Şu anda üç adet aktif sitem var, birini daha iki gün önce sandboxa soktum. Ama gel gör ki, üçü de dodo kuşu gibi olanca çirkinliğiyle öylece duruyor. Sitelerimden birisi ciddi trafik almaya başladı, ama ortada hala bir şey yok. Yani bu test işi konusunda pek güvenilir birisi değilim, en azından kısa vadede.

Wordpress için bir not: Aziz biliyordur wordpress, bir tür blog olduğu için "ping" özelliği var. Yani, herhangi bir mesaj atıldığı zaman, o mesaj anında tüm blog örümceklerine sunuluyor ve indeksleniyor. Özel blog örümcekleri de var. Onlar sürekli blogları tarayıp içeriğini kendi arama motorlarına indeksliyor.

Bunun şöyle bir sakıncası var: herhangi bir büroya ilişkin bir değerlendirme, kamuya açık hale geliyor.

Ama ping'i kapatarak bu sorun giderilebilir mi, emin değilim, denemedim.
Yine aynı şekilde, wordpress tüm örümceklere açık, yani ping olsa da olmasa da arama motorları oradaki içeriği tarayıp indeksliyor. Dolayısıyla da pingi kapatsanız da, kapatmasanız da arama motorlarına görünür olacaktır. Bunu da halletmenin bir yolu var: robot exclusions yapılabilir.

Bu amaçla, root'ta "robots.txt" diye bir dosya yaratıp wordpress'in tamamı robotlardan gizlenebilir:

User-agent: *
Disallow: /wordpress/

Veya directory'e ne ad verilmişse o.

Bu da, sitenin arama motorlarına tamamen kapalı olması anlamına gelir.

Bunun "rudimentary" bir çözüm olduğu açık.

Neyse, hele bir başlansın, nasıl olsa sorunlar ortaya çıktıkça çözümler de aranacaktır. Ya da, uygun zamanı bulunca, elimdeki scriptlerle biraz oynayarak belki ben bir bomba patlatırım.
SB
Collapse

Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Blue Board & Türkiye'deki çeviri işverenlerini kapsayacak benzer bir veri tabanı projesi

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »