Pages in topic:   < [1 2 3 4] >
Buraya kadar!
Thread poster: murat Karahan
shenay kharatekin
shenay kharatekin
Türkiye
Local time: 01:36
Turkish to English
+ ...
canınız mı sıkılıyor.... Jun 11, 2003

Benim kimseyle alıp veremediğim yok ki...
size de bir şey demedi. Bu alınganlıklardan, çatşmalardan bıktm. derdiniz ne anlaamdım.
İlle de çatacak birini arıyorsunuz ve gözünüze beni kestirmişsiniz fena halde. Forum başlığında, sizin söylemeniz gerekeni benim söylemem gerekiyordu. Birde avukat olmalı burada...

shenay kharatekin
shenay kharatekin
Türkiye
Turkish to English
+ ...
yeter yeterrrr Jun 11, 2003

Alah düşmanımı sizi elinize düşürmesin...
Lütfen benimle diyaloğa girmeyinizzz.....
Sizin yüzünüzden işime konsantre olamıyorum.

murat Karahan
murat Karahan  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Eğlenceye dolu dizgin devam... Jun 12, 2003

Adamın biri otoyolda ilerlerken radyodan anons yapılmış. "Şu şu otoyolda bir şoför ters yönde ilerlemektedir. Dikkatli olunuz." Adamın yorumu, "Ne bir şöfer, hepsi ters yönde, hepsiiiiiiiiiii."
Makbule Tokmak'a adanır, kimse üstüne almasın.
Yoksa bunu fıkralar bölümüne mi atsaydım...

Gaye Terzioglu-Booth
Gaye Terzioglu-Booth  Identity Verified
Australia
Local time: 08:36
Turkish to English
+ ...
tamam Jun 12, 2003

bundan sonra abuk sabuk anlamsiz mesajlari yok sayacagim, sinir bozmaktan oteye gitmiyor bir de bugun posta kutumda buldum ve uygulamaya karar verdim:

"Time is the coin of your life.
It is the only coin you have,
and only you can determine how it will be spent.
Be careful lest you let other people spend it for you."

Yani Muratcim, kendimi secici okuyucu konumuna geciriyorum. Daha dogrusu okumaktan cok belli basli sacmaliklara yanit yazarken harcadigim
... See more
bundan sonra abuk sabuk anlamsiz mesajlari yok sayacagim, sinir bozmaktan oteye gitmiyor bir de bugun posta kutumda buldum ve uygulamaya karar verdim:

"Time is the coin of your life.
It is the only coin you have,
and only you can determine how it will be spent.
Be careful lest you let other people spend it for you."

Yani Muratcim, kendimi secici okuyucu konumuna geciriyorum. Daha dogrusu okumaktan cok belli basli sacmaliklara yanit yazarken harcadigim zamani ne bileyim kitap okuyarak, yakinlarimla sohbet ederek, hatta televizyon bile seyrederek (Discovery channel hehe) karar verdim. Sen de dene, en azindan yazdigini anlayacak ve seninle belli standartta ve kalitede tartisabilecek insanlar disinda insanlarla zaman harcamayalim derim. (Kimse alinmasin, sadece genel konusuyorum - sanirim)

Kudoz'a devam ama orada belli bir gorev var bence, dogru ve anlamli yanitlar vererek soru soranlara yardimci olabilmek. Yanlis yanitlari gormemezlikten gelmemeliyiz gibi geliyor.

Bak bir inci daha bu da cok hosuma gidiyor:

"Do not wrestle with the pig, you both get mud on you but the pig kinda likes it."

Neyse haydi hoscakalin, benden bu kadar.

Gaye
Collapse

shenay kharatekin
shenay kharatekin
Türkiye
Turkish to English
+ ...
doğru karar Jun 14, 2003

geçte olsa alınmış...

Nezih Doğu
Nezih Doğu  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
imla kılavuzu!!! Jun 14, 2003

senay idali wrote:

geçte olsa alınmış...

Gelin bir imla kılavuzu edinin. Geç de olsa anlamış yazmayı de-da ifadelerini doğru kullanmayı öğrendiğiniz zaman söyleminiz belki anlaşılır ve dikkate alınır bir düzeye gelebilir.

murat Karahan
murat Karahan  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
imla sorun değil Jun 15, 2003

Nezih, imla sorun değil ancak ben hala semantik kitaplarını karıştırıyorum belki atlamış olduğum ya da bilmediğim bir şey vardır diye. Bildiğin iyi bir kitap varsa tavsiye edebilirsin)

Nezih Doğu wrote:

senay idali wrote:

geçte olsa alınmış...

Gelin bir imla kılavuzu edinin. Geç de olsa anlamış yazmayı de-da ifadelerini doğru kullanmayı öğrendiğiniz zaman söyleminiz belki anlaşılır ve dikkate alınır bir düzeye gelebilir.

Nezih Doğu
English to Turkish
+ ...
Semantics'ten ziyade Discourse Analysis Lazım Galiba.. Jun 16, 2003

Malcolm Coulthard'ın An Introduction To Discourse Analysis adlı 1976 basımı bir kitabı vardır. Dilbilimle ilgilenenler için klasik sayılabilecek ve yanılmıyorsam Hacettepe ve Boğaziçinde hala yardımcı ders kitabı diye önerilir. Oradan bir alıntı vereceğim. Strawson'un, Austin'i illocutionary ve perlocutionary effectler bağlamında desteklerken dikkat çektiği bir nokta var. Der ki(p.20);
'...in general a man can speak of his intention in performing an action with a kin
... See more
Malcolm Coulthard'ın An Introduction To Discourse Analysis adlı 1976 basımı bir kitabı vardır. Dilbilimle ilgilenenler için klasik sayılabilecek ve yanılmıyorsam Hacettepe ve Boğaziçinde hala yardımcı ders kitabı diye önerilir. Oradan bir alıntı vereceğim. Strawson'un, Austin'i illocutionary ve perlocutionary effectler bağlamında desteklerken dikkat çektiği bir nokta var. Der ki(p.20);
'...in general a man can speak of his intention in performing an action with a kind of authority he cannot command in predicting its outcome. Inorder to achieve uptake of his illocutionary act the speaker has to make his intention clear to the listener-one cannot warn someone unless they realise you are intending to warn them...

Yani diyeceğim şudur, akım derken başka bir şey söyleyene sen ne yaparsan yap çözüm üretemezsin Murat. Önce niyet önemli.
not: Şenay Hanım, bunu kişisel alabilirsiniz.

'[quote]murat karahan wrote:

Nezih, imla sorun değil ancak ben hala semantik kitaplarını karıştırıyorum belki atlamış olduğum ya da bilmediğim bir şey vardır diye. Bildiğin iyi bir kitap varsa tavsiye edebilirsin)
Collapse

sevinc altincekic
sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
yok metin analizi yapalım, Jun 16, 2003

hatta yapıbozuculuğu uygulayalım:) yeni bir iplik açıp, eğlenceli olur!!!!! yok ama anında gözümün önüne geliverdi, kudozlara yanıt verirken habire yapıyoruz biz bunu zaten! ben tekrar kovuğuma çekilip susmaca görevime geri döneyim:)

Bu arada Nezih, hoşgeldin tekrar aramıza!!

Uyarı: Amacım laf atmaktı sadece, kimse üzerine alınmasın, alakaya çay demleyebilirsiniz!

Nezih Doğu wrote:

'...in general a man can speak of his intention in performing an action with a kind of authority he cannot command in predicting its outcome. Inorder to achieve uptake of his illocutionary act the speaker has to make his intention clear to the listener-one cannot warn someone unless they realise you are intending to warn them...

Nezih Doğu
English to Turkish
+ ...
Aman, aman... Jun 16, 2003

...aranız pek sıkıntılı valla. Pek gelmek gibi bir niyetim yok. Gerçi hep aranızdaydım da sizin haberiniz yoktu. Ankara'da pek vakit bulamıyordum buraya yazmaya. Okumakla (ve çoklukla dehşete düşmekle) yetiniyordum. Ne zaman ki 5 günlüğüne Alanya'ya kaçtım, (home sweet home, çoluk-çocuk, babalar günü, karneler, etc) o zaman dedim bir iki mesaj atayım diye. Niyetim kötü değil!! Çarşamba akşamı Ankara'da olacak şekilde sınırladım tatili maalesef. Sonra yine salt ... See more
...aranız pek sıkıntılı valla. Pek gelmek gibi bir niyetim yok. Gerçi hep aranızdaydım da sizin haberiniz yoktu. Ankara'da pek vakit bulamıyordum buraya yazmaya. Okumakla (ve çoklukla dehşete düşmekle) yetiniyordum. Ne zaman ki 5 günlüğüne Alanya'ya kaçtım, (home sweet home, çoluk-çocuk, babalar günü, karneler, etc) o zaman dedim bir iki mesaj atayım diye. Niyetim kötü değil!! Çarşamba akşamı Ankara'da olacak şekilde sınırladım tatili maalesef. Sonra yine salt okuma konumuma dönerim herhalde.
sevinc altincekic wrote:

Bu arada Nezih, hoşgeldin tekrar aramıza

[/quote]
Collapse

Nilgun Ozcan (X)
Nilgun Ozcan (X)  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
pardon aylar geçti ama Dec 11, 2003

Açıkçası aylardır proza 2 veya 3 kere girmişimdir .. Şenay hanım bana da hate maillerinden (açıkça "hate mail" diyorum, oturup ayrıca kavram tartışmayalım, bana gelen maili sınıflandırabilecek zekaya sahibim, yardıma gerek yok teşekkür ederim) 4-5 tane üst üste bombaladıktan ve en ufak bir ceza görmediği gibi, burada canının istediği gibi at koşturduktan sonra ortamdan sıkıldım ve uzaklaştım. Bugün burayı gördüm de, merak ettim, Şenay Hanım hala burada m�... See more
Açıkçası aylardır proza 2 veya 3 kere girmişimdir .. Şenay hanım bana da hate maillerinden (açıkça "hate mail" diyorum, oturup ayrıca kavram tartışmayalım, bana gelen maili sınıflandırabilecek zekaya sahibim, yardıma gerek yok teşekkür ederim) 4-5 tane üst üste bombaladıktan ve en ufak bir ceza görmediği gibi, burada canının istediği gibi at koşturduktan sonra ortamdan sıkıldım ve uzaklaştım. Bugün burayı gördüm de, merak ettim, Şenay Hanım hala burada mı? Neden atılmadı? Bu tür hate maillerden bana da geldi, resmi bir şikayet dilekçesi yazıp noterde onaylatmak mı gerekir şikayetlerin geçerli sayılması ve gereğinin yapılması için? Nedir prosedür? Şikayetçiyiz işte düpedüz. Bence bir kişinin şikayeti bile yetmeli, ki sayısız kişi şikayet etmiş. Ben Tayfun Torunoğlu ve eskiler meselelerini bilmem, onlardan anlamam, açıkçası şu kadarcık (işaret olsa gösterirdim) umrumda da değil, ama Şenay Hanım neden hala burada? Ümit Bey, sizinle o meşhur kimselerin gelmediği Powwow denememizde şahsen tanışmış olduğum için memnunum, son derece nazik ve efendi bir insansınız, ama Şenay konusunda bu derece efendi davranmanıza gerek var mı? Doğru mu bu tavır sizce? 3 sayfa boyunca sadece Şenay Hanım'dan şikayet edilmiş, hanımefendi hala burada! Nedir bizim bilmediğimiz özelliği bu hanımın?

Ben resmen atılmasını talep ediyorum, objektif bakarsak Murat'ın dediği gibi Proz kurallarına uymadığından, sübjektif bakarsam (düpedüz) terbiyesizliklerinden dolayı. Talebim işleme konabilir mi acaba, Murat'ınkiyle beraber?

Zaten bu mesajın üzerine bana Şenay hanım yine mail atacaktır, o maili de iliştiriveririz dilekçenin altına. Terbiyesiz davranışları savunan sadece 1 (yazıyla bir) kişinin olması, ortada iki büyük grubun olduğu anlamına gelmez, sadece bir kişiyi birinin savunduğu, ortada bir bozacı ve bir de şıracı olduğu anlamına gelir, sizin kurallara uymayanı atmanızı engellememelidir.

Bir de şunu merak ettim, Şenay Hn.'ın yazdıkları ve tüm yazdıklarına hoşgörü gösterilmesi nedeniyle "öfff buranın da kalitesi .." diye düşünüp, benim şu yazdıklarımı bile yazmadan ortamdan uzaklaşmış kişi sayısı nedir acaba?

Değiyor mu "Tayfun Torunoğlu Şenay'ı tutuyor, bulaşmayalım" düşüncesine?
Collapse

Nilgun Ozcan (X)
Nilgun Ozcan (X)  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
Siz moderatör olduktan sonra ... Dec 12, 2003

Ne desem boş. Ben gidiyorum. Sanırm sizin yerinize Kamil Kartal kalsa buranın manzarası çok daha farklı (iyi) olurmuş.

ILKER GELIR
ILKER GELIR  Identity Verified
Türkiye
Member
Spanish to English
+ ...
Nedir bu ??? buraya kadar??????? Dec 12, 2003

Burası hababam sınıfı mı? Yahoo groups mu? Ne bu gayri ciddiyet, kim ne alıp veremiyor? Eğer mahalle kavgaları olacaksa ben böyle yazılar almak istemiyorum.
Ayrıca bildiğim kadarıyla büyük kurucu sayın Henry profesyonel çevirmenler için işlerin duyurulduğu bir ortam hazırladı. Kendisine çok müteşekkiriz. Fakat görüyorum ki lise sonrası dilbilim eğitimi almayan birçok kişi Proz'da. Çünkü ha bir sözlüğe bakmayıp en basit kelimeleri kudoz ile sormayı al
... See more
Burası hababam sınıfı mı? Yahoo groups mu? Ne bu gayri ciddiyet, kim ne alıp veremiyor? Eğer mahalle kavgaları olacaksa ben böyle yazılar almak istemiyorum.
Ayrıca bildiğim kadarıyla büyük kurucu sayın Henry profesyonel çevirmenler için işlerin duyurulduğu bir ortam hazırladı. Kendisine çok müteşekkiriz. Fakat görüyorum ki lise sonrası dilbilim eğitimi almayan birçok kişi Proz'da. Çünkü ha bir sözlüğe bakmayıp en basit kelimeleri kudoz ile sormayı alışkanlık haline getirenler var. Ciddiyet olmayan yerler yok olmaya mahkumdur.
Collapse

Nezih Doğu
English to Turkish
+ ...
Ne ilginç, değil mi? Dec 14, 2003

Sizleri, bu ipliği ilk mesajdan son mesaja kadar okuyan proz'a yeni katılmış birinin ya da harici birinin ne anlayacağını düşünmeye davet ediyorum. Bence hiçbir şey anlamayacaktır. Eminim biraz zaman alacak bu süreci tamamladıktan sonra sizler de benim gibi konunun çok açık olduğunu ama herkesin ayrı telden çaldığını göreceksiniz. Lafa gelince buradaki herkes kocaman kocaman çevirmenler. Şenay hanıma hak vermeye başladım. Utanın falan diyordu ya, galiba farkında ... See more
Sizleri, bu ipliği ilk mesajdan son mesaja kadar okuyan proz'a yeni katılmış birinin ya da harici birinin ne anlayacağını düşünmeye davet ediyorum. Bence hiçbir şey anlamayacaktır. Eminim biraz zaman alacak bu süreci tamamladıktan sonra sizler de benim gibi konunun çok açık olduğunu ama herkesin ayrı telden çaldığını göreceksiniz. Lafa gelince buradaki herkes kocaman kocaman çevirmenler. Şenay hanıma hak vermeye başladım. Utanın falan diyordu ya, galiba farkında olmadan da olsa doğru bir şey söylemiş. İlker beyin saptamasına yürekten katılıyorum. Ciddiyet yoksa varoluş sorgulanır. İyi mi oldu şimdi Nilgün Özcan'ın çekip gitmesi? Tanımam, etmem, ama hiç değilse iki satır lafı biraraya getirme becerisi olan, kendini iyi ifade eden ve seviyeli tartışan bir grup üyesiydi. Bu, "giden gitsin, kalan sağlar bizimdir" zihniyeti gerçekten tuhaf. Korkarım proz'daki Türkçe topluluğu bu şiddetli forum söylemleri yüzünden çok ciddi yaralar alarak kan kaybediyor. Nilgün Özcan kendini ifade ediyordu,dolayısıyla proz'dan ayrıldığını biliyoruz. Pekiyi, yazmayan ve forumu sadece okumakla yetinen kimselerin de Nilgün Özcan gibi proz'dan ayrılıp ayrılmadığını bilebilir misiniz? Belki de deneyiminden ve bilgisinden çok yararlanılacak çok değerli insanları farkında olmadan kaybediyoruzdur. Bunu hiç düşündünüz mü? Lütfen hepimiz daha duyarlı olalım.
Bu arada, Aralık ayının son haftasında, eğer bir aksaklık çıkarsa da Ocak ayının ilk haftasında İstanbul'da olacağım. Her ne kadar powwow'lara karşı olan bir kesim varsa da ben olabildiğince çok arkadaşla biraraya gelmek istiyorum. Özellikle Sevinç Altınçekiç, Murat Karahan ve Tayfun Torunoğlu ile yüz yüze görüşmek isterim. Duyurulur.
Sağlıklı ve Dostça kalın.
Nezih Doğu
Collapse

Pages in topic:   < [1 2 3 4] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Buraya kadar!

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »