Certyfikat bezpieczenstwa
Thread poster: Magda Dziadosz
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 03:49
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Mar 20, 2002

Niedawno jedna z warszawskich agencji zwrocila sie do mnie z pytaniem o certyfikat bezpieczenstwa, wymagany przy wykonywaniu tlumaczen dla wojska, Strazy Granicznej, policji itp. Czy ktos z kolegow orientuje sie dokladnie co to takiego, kto to wydaje i jakie warunki musi spelniac taki \"bezpieczny\" tlumacz?

Pytam tak z ciekawosci

Magda


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 03:49
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Certyfikat Mar 21, 2002

Witam!

Procedura w duzym przyblizeniu jest taka:

- dla etatowych pracownikow wojska wystepuja o to WSI - Wojskowe Sluzby Informacyjne - ale to nie ten przypadek

- w Pani przypadku to sprawa UOP. Nie mozna jednak tak po prostu pojsc do UOP i porosic \"prosze mnie sprawdzic\". To odpowiednie sluzby w wojsku powinny wystapic o sprawdzenie Pani, podajac jednoczesnie powod (wykonywanie tlumaczen) i zakres ew. dopuszczenia do materialow tajnych/spec. znaczenia. Im wyzszy
... See more
Witam!

Procedura w duzym przyblizeniu jest taka:

- dla etatowych pracownikow wojska wystepuja o to WSI - Wojskowe Sluzby Informacyjne - ale to nie ten przypadek

- w Pani przypadku to sprawa UOP. Nie mozna jednak tak po prostu pojsc do UOP i porosic \"prosze mnie sprawdzic\". To odpowiednie sluzby w wojsku powinny wystapic o sprawdzenie Pani, podajac jednoczesnie powod (wykonywanie tlumaczen) i zakres ew. dopuszczenia do materialow tajnych/spec. znaczenia. Im wyzszy stopien dopuszczenia, tym oczywiscie trudniej uzyskac certyfikat i dluzej to trwa. Tak czy inaczej, jest to kwestia kilku miesiecy i wypelnienia kilku kilogramow dokumentow.

Mam nadzieje, ze na poczatek ta informacja Pani wystarczy.

Pozdrawiam

Andrzej Lejman
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 03:49
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Certyfikat bezpieczenstwa dla tlumacza? Mar 21, 2002

Nie wiedzialem, ze tlumacz to niebezpieczna bron...

Rowniez ciekaw jestem, co sie za tym kryje



Pozdrowienia

JC


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 03:49
Member (2004)
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dziekuje za wyczerpujace informacje Mar 21, 2002

Wcale nie spiesze sie do wypelniania kilku kilogramow dokumentow. Warto jednak wiedziec, ze cos takiego istnieje i najwyrazniej \"bezpieczni\" tlumacze sa poszukiwani.

Magda


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 03:49
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Tajemnica? Nie. Mar 21, 2002

Nic specjalnego sie za tym nie kryje. To całkiem normalne procedury.

I jeszcze jedno: trzeba by mieć sejf, teczkę z kajdankami do przenoszenia dokumentów, komputer z zabezpieczeniem przed skanowaniem (koszt rzedu kilku k$), pomieszczenie zabezpieczone przed podsłuchem ... i uopwie-co-tam-jeszcze.

Czy więc skórka ...?

Pozdrawiam otwartym tekstem

Andrzej Lejman


 
Jacek Krankowski (X)
Jacek Krankowski (X)  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Mar 21, 2002

Andrzej said: Nie mozna jednak tak po prostu pojsc do UOP i porosic \"prosze mnie sprawdzic\". To odpowiednie sluzby [...] powinny wystapic o sprawdzenie Pani, podajac jednoczesnie powod (wykonywanie tlumaczen) i zakres ew. dopuszczenia do materialow tajnych/spec. znaczenia.





Potwierdzam powyzsze i w zwiazku z tym smiem przypuszczac, ze poszukiwanie na oslep osob z takimi uprawnieniami przypomina raczej ruletke, albowiem w gre wchodzi praktycznie dosc waskie grono
... See more
Andrzej said: Nie mozna jednak tak po prostu pojsc do UOP i porosic \"prosze mnie sprawdzic\". To odpowiednie sluzby [...] powinny wystapic o sprawdzenie Pani, podajac jednoczesnie powod (wykonywanie tlumaczen) i zakres ew. dopuszczenia do materialow tajnych/spec. znaczenia.





Potwierdzam powyzsze i w zwiazku z tym smiem przypuszczac, ze poszukiwanie na oslep osob z takimi uprawnieniami przypomina raczej ruletke, albowiem w gre wchodzi praktycznie dosc waskie grono osob, o ktorych wiadomo, ze tlumacza \"for the government\".
Collapse


 
maciejm
maciejm  Identity Verified
Poland
Local time: 03:49
English to Polish
+ ...
Confidential/Restricted Mar 21, 2002

Jestem cywilnym pracownikiem wojska i poniewaz wlasnie wczoraj dowiedzialem sie,ze bede takze potrzebowal tego certyfikatu, zwanego popularnie w wojsku \"dopuszczeniem\",moge powiedziec jak to mniej wiecej wyglada.

Moj zleceniodawca, z ktorym razem bede brac udzial w tlumaczeniu pewnych rzeczy,musi wystapic do naszego generala z umotywowana prosba o dolaczenie mnie do projektu. Z kolei dowodca, czyli general, wystepuje do WSI z wnioskiem o sprawdzenie mnie. Nastepnie, panowie z WSI
... See more
Jestem cywilnym pracownikiem wojska i poniewaz wlasnie wczoraj dowiedzialem sie,ze bede takze potrzebowal tego certyfikatu, zwanego popularnie w wojsku \"dopuszczeniem\",moge powiedziec jak to mniej wiecej wyglada.

Moj zleceniodawca, z ktorym razem bede brac udzial w tlumaczeniu pewnych rzeczy,musi wystapic do naszego generala z umotywowana prosba o dolaczenie mnie do projektu. Z kolei dowodca, czyli general, wystepuje do WSI z wnioskiem o sprawdzenie mnie. Nastepnie, panowie z WSI wzywaja delikwenta, czyli mnie, i daja do wypelnienia kilkustronicowy formularz w rodzaju tych, ktore wypelnialo sie kiedys przy staraniu sie o paszport, ale jeszcze dokladniejszy. Formularz zostawia sie im i jak oni to dalej sprawdzaja, to ich slodka tajemnica, wiem, ze moze to trwac pare miesiecy. Oprocz tego sa rozne rodzaje \"dopuszczen\", ja podobno mam potrzebowac \"poufnego\", moze jeszcze byc \"tajne\" i pewnie \"scisle tajne\".

Oczywiscie takie \"dopuszczenie\" nie jest wazne na zawsze, ale nie orientuje sie na jak dlugo.

Tak to wyglada w przypadku wojska i nie wiem, czy \"dopuszczenie\" moze otrzymac osoba spoza wojska.

Nastepna sprawa, ktora wynikla w zwiazku z moim ewentualnym udzialem w pewnych tlumaczeniach, jest koniecznosc posiadania tzw.\"czworki\", czyli certyfikatu potwierdzajacego znajomosc jezyka na poziomie czwartym, zgodnie z NATO-wska norma STANAG6001. Przepisy naszego Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON (www.wp.mil.pl/dniszw) mowia, ze \"czworke\" dostaje automatycznie bez egzaminu osoba, ktora ukonczyla studia filologiczne w Polsce, lub wojskowa (nie pamietam czy cywilna tez) uczelnie za granica. Dowiadywalem sie w Departamencie i powiedzieli mi, ze jezeli zleceniodawca bedzie sie przy \"czworce\" upieral, to musze zglosic sie - a wlasciwie to chyba moj przelozony musi mnie zglosic - jako ekstern do nastepnego egzaminu w maju i pokazac komisji moj dyplom, a oni dadza mi certyfikat. Osoba, ktora tych warunkow nie spelnia musi zdac egzamin, nie wiem jak on wyglada, bo jest bardzo rzadko zdawany - na ogol zawodowi wojskowi potrzebuja tzw.\"trojki\" . Tak to wyglada, i duzo jest tu niestety \"chyba\" i \"byc moze\". Pozdrawiam serdecznie.

Maciek

Collapse


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 03:49
Member (2004)
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dziekuje za wyczerpujace informacje - 2 Mar 22, 2002

Tez wydalo mi sie dziwne, ze takiego tlumacza poszukuje agencja i stad moje pytanie.

Magda

PS Podziekowanie zamiescilam na forum juz ponad 24 godziny temu, ale z jakichs powodow do tej pory nie ukazalo sie. Dlatego dziekuje jeszcze raz, 22 marca, 1:35

M.


 
maciejm
maciejm  Identity Verified
Poland
Local time: 03:49
English to Polish
+ ...
sejf i teczka z kajdankami Mar 22, 2002

Obawiam sie,ze istnieja przepisy, ktore mowia czy w ogole mozna wynosic gdziekolwiek niejawne dokumenty. Ja bym chyba nie ryzykowal, nawet gdybym mial sejf i wiadoma teczke. Maciek
[addsig]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Certyfikat bezpieczenstwa






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »