polski cudzysłów
Thread poster: Izabella Kraus
Izabella Kraus
Izabella Kraus  Identity Verified
Local time: 08:13
English to Polish
+ ...
Jan 29, 2010

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak wprowadzić polski cudzysłów? Z klawiatury mogę wpisać tylko ten: " ". W starym komputerze z Windows XP wpisywałam polski cudzysłów stosując Alt+kombinację klawiszy (chyba 091 i 093), ale w nowym z Windows 7 to nie działa.

 
Elzbieta Wojcicka
Elzbieta Wojcicka
Netherlands
Local time: 08:13
Dutch to Polish
+ ...
ALT Jan 29, 2010

Dalej działa: dolny cudzysłów to ALT + 0132, górny to ALT + 0148 (na klawiaturze numerycznej)

 
Izabella Kraus
Izabella Kraus  Identity Verified
Local time: 08:13
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Działa! Jan 29, 2010

Dzięki.

 
Tomasz Sieniuć
Tomasz Sieniuć  Identity Verified
Poland
Local time: 08:13
German to Polish
+ ...
Autohotkey Jan 29, 2010

Jest tak, jak pisze Elżbieta. Najlepiej jednak przypisać ten skrót do jakiegoś klawisza za pomocą programu Autohotkey i skryptu kolegi Jabberwocka.

 
Joanna Rączka
Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 08:13
Member (2009)
English to Polish
+ ...
ustawienia regionalne Jan 29, 2010

A jakbyś ustawiła sobie język na polski w ustawieniach regionalnych i językowych, to chyba ten polski cudzysłów (i wszystkie diakrytyki) powinien się sam zrobić.
Tak jest w XP, Visty nie znam, ale dlaczego miałoby być inaczej?

Można to też ustawić w Wordzie, w opcjach autokorekty odhaczyć zmień podczas pisania cudzysłowy proste na drukarskie. Chyba, że to nie o Word chodzi.


 
Iwona Szymaniak
Iwona Szymaniak  Identity Verified
Poland
Local time: 08:13
Member
English to Polish
+ ...
SITE LOCALIZER
Automatycznie Jan 29, 2010

Też mam tak jak Joasia. Kiedy piszę po polsku, mam polski cudzysłów, nie tylko w Wordzie, ale też w moim kotku, MEMOQ.

Kiedy piszę w innych językach, mam ten " ".

I.


 
Izabella Kraus
Izabella Kraus  Identity Verified
Local time: 08:13
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Bardzo Wam wszystkim dziękuję za info. Jan 29, 2010

W ustawieniach regionalnych mam polski i jak piszę w wordzie, to cudzysłów automatycznei jest polski. Ale tutaj np. " już nie". Również w tag editorze automatycznie jest angielski, również gdy piszę po polsku. Nie za bardzo jarzę jak sprawić ten cud z automatycznym rozpoznawaniem. chociaż coś mi świta, że podczas instalacji była gdzieś opcja "automatyczne rozpoznawanie języka", którą lekkomyślnie zignorowałam.
W sumie nie jest źle, bo tych cudzysłowiów w tekstac
... See more
W ustawieniach regionalnych mam polski i jak piszę w wordzie, to cudzysłów automatycznei jest polski. Ale tutaj np. " już nie". Również w tag editorze automatycznie jest angielski, również gdy piszę po polsku. Nie za bardzo jarzę jak sprawić ten cud z automatycznym rozpoznawaniem. chociaż coś mi świta, że podczas instalacji była gdzieś opcja "automatyczne rozpoznawanie języka", którą lekkomyślnie zignorowałam.
W sumie nie jest źle, bo tych cudzysłowiów w tekstach technicznych jest stosunkowo mało i skoro znam wreszcie odpowiedni szyfr, to jestem uratowana. Nie wiem czy warto walczyć o to automatyczne rozpoznawanie, bo mam klientów, którzy życzą sobie, żeby ze względów technicznych zostawiać cudzysłowy angielskie, inni zaś życzą sobie polskie, więc jak by nie spojrzeć i tak gdzieś trzeba będzie przerabiać je na piechotę.
Za to jak trochę się odrobię (pewnie za jakieś 6 tygodni), to powalczę z tym skryptem jak radzi kolega Tomasz i w razie kłopotów poproszę o wsparcie. Watch this space.
Tymczasem pięknie dziękuję wszystkim za cenne wskazówki.
Collapse


 
Costamcos
Costamcos
Poland
Uwaga, przeterminowany skrót klawiszowy May 25, 2021

Skrót klawiszowy ALT + 0132 mający wprowadzić cudzysłów dolny wyżej w wątku nie działa na Windowsie XP - za to odwraca do góry ekran. Dość zabawne jak już się odwróci z powrotem, ale przedtem dość przerażające.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

polski cudzysłów






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »