A new ProZ.com translation contests interface is currently in development, and a preview contest is underway. Click here to visit the new interface »

Previous ProZ.com translation contests

Russian » Bulgarian - 3 entries


From "Маркетинг, которого нет" by Alexander Moskovkin. 360 words
Несмотря на то, что место программиста сулило спокойную работу, неплохие заработки и хорошую карьеру, Андрей без всяких сомнений покинул насиженные места и вступил на тернистый путь предпринимательства. Естественно, что ни о маркетинге, ни о продажах он и понятия не имел. Всему приходилось учиться на практике, набивая шишки в общении с покупателями.

Несмотря  на все сложности, Поминову удалось  завоевать клиентов, о которых мечтает любая компания. Как же предпринимателю-самоучке, работающему прямо в собственной квартире, удалось добиться такого успеха?

…По счастливому стечению обстоятельств, в один день с Андреем в Академии появилась чуть ли не первая в Советском Союзе партия болгарских персональных компьютеров. И у руководства возникла мысль перенести уже существовавшие словари с больших ЭВМ на персональные компьютеры. За полгода сделали работающий прототип словаря, который и лег в основу будущего Мультитрана.

Словарь планировалось продавать организациям (других покупателей в конце 80-х просто не было), однако в стране наступил кризис, возникли перебои с финансированием и проект стал умирать. Чтобы спасти то, что уже было сделано, энтузиасты, в числе которых был и Поминов, создали совместное предприятие. Так как денег на него никто не выделил, СП просуществовало всего полгода.

Возник довольно острый вопрос: кто станет хозяином продукта. «Здесь я, можно сказать, перетянул одеяло на себя, - вспоминает Андрей, - так как уже несколько месяцев сидел дома и занимался словарем в одиночку». Так Мультитран стал «домашним» проектом: Поминов сидел в обычной квартире, доводил его до ума, а в свободное время ездил в Европу за подержанными автомобилями и одеждой. «Покупать я тогда очень любил, а вот продавать – нет. Наверное, потому что продавать надо уметь», - смеется он.

…Время показало, что фирма – слишком много для одного человека, и Андрей переквалифицировался в индивидуального предпринимателя, ведь при такой организации бизнеса никаких «бумажек» практически не требуется…

…Недавно Поминову позвонила девушка из агентства, занимающегося проведением опросов, и спросила: «Это квартира или офис?» «Ну, даже и не знаю…», - замешкался он. Компьютер в своей квартире Андрей не выключает уже много лет: «Офис – дома, напротив – почта, через дорогу – банк, в том же доме
провайдер и сервер с Мультитраном. Этот «золотой треугольник» можно обойти за 10 минут».

«Если честно, я не могу сказать, каким именно будет сайт лет через десять.» - признается Андрей.

The winning and finalist entries are displayed below.To view the like/dislike tags the entries received simply click on the "view all tags" link on the right hand corner of each entry.

You can leave your feedback for this pair at the bottom of the page.

Congratulations to the winners and thanks to all the participants!






Entry #1 - Points: 12 - WINNER!
Petia Morfova
Petia Morfova
United States
View all tags
Независимо от това, че професията на програмиста обещавала спокойна работа, нелош доход и добра кариера, Андрей не се поколебал да напусне удобното си местенце и да поеме по трънливия път на предприемачеството. Разбира се, нямал никаква представа нито от маркетинг, нито от продажби. Налагало му се да се учи от практиката, трупайки опит от собствените си грешки при общуването с купувачите.

      Без да обръща внимание на трудностите, той успял да спечели клиенти, за които всяка фирма би му завидяла. Как така било възможно самоукият предприемач, работещ от собствения си дом, да постигне такива успехи?

      По щастливо стечение на обстоятелствата един ден в Академията, където работeл Андрей, се появила едва ли не първата в Съветския съюз партида български персонални компютри. Ръководството взело решение да прехвърли всички вече съществуващи речници от големите ЕИМ на персоналните компютри. За половин година бил съставен работещ прототип на речника, който и поставил основата на бъдещия „Мултитран”.

     Било предвидено речникът да се продава на организации (в края на 80-те години други купувачи просто не съществували), но в страната настъпила криза, появил се недостиг на финансиране и проектът бил обречен. За да се спаси вече направеното, ентусиасти, в редиците на които бил и самият Поминов, създали съвместно предприятие, но поради липсата на средства, то просъществувало едва половин година.

      Възникнал изключително неотложният въпрос, кой ще стане собственик на продукта. „Мога да кажа, че в този момент аз дръпнах чергата към себе си, тъй като в продължение на няколко месеца седях вкъщи и работех сам върху речника” - спомня си Андрей. Така „Мултитран” се превърнал в „домашен” проект: Поминов седял в обичайния си апартамент, занимавал се с подобряването на продукта, а през свободното си време излизал в Европа, за да набавя коли и дрехи втора употреба. „Тогава много обичах да пазарувам, но не и да продавам. Навярно, защото за това се изисква специално умение” - смее се той.

     Времето показало, че фирмата е твърде много за един човек и Андрей се преквалифицирал в частен предприемач; наистина при такава организация на бизнеса практически не са необходими никакви "книжа"…

     Наскоро на Поминов позвънило момиче от агенция, занимаваща се с провеждане на анкети и попитало:
- Това дом ли е или офис?  
- Но, как да Ви кажа, самият аз не знам … - поколебал се той. Вече много години Андрей не изключва компютъра си: „Офисът е вкъщи, насреща е пощата, през улицата е банката, в същата сграда са провайдърът и сървърът с „Мултитран”. Този „златен триъгълник” може да се обходи за 10 минути”.

     „Ако трябва да съм честен, не мога да кажа какъв точно ще бъде сайтът след десет години” - признава Андрей.





Entry #2 - Points: 2
anonymousView all tags
Въпреки че работата на програмист му осигурява спокойствие, прилично заплащане и добра кариера, Андрей, без да се замисли и за минута, напуска топлото местенце и поема по трънливия път на предприемачеството. Естествено, той и понятие си няма за маркетинг, нито за търговия. Налага се да се учи сам, по метода на пробата и грешката, получавайки „синини” от общуването с купувачите.
Въпреки всички трудности, Поминов спечелва клиенти, за каквито мечтае всяка фирма. Как този самоук предприемач, който дори няма офис и работи направо в жилището си, успява да постигне такъв успех?
По едно щастливо стечение на обстоятелствата, едновременно с Андрей в Академията се появява едва ли не първата партида български персонални компютри. И ето че на ръководството му хрумва идеята да пренесе вече съществуващите речници от големите ЕИМ върху персоналните компютри. За половин година е направен работещ прототип на речника, който става основата на бъдещия Мултитран.
Идеята е да се продава речника на организации ( други купувачи в края на 80-те просто няма), обаче в страната настъпва криза, средствата за финансиране започват да не достигат, и проектът започва да загива. За да спасят вече направеното, група ентусиасти, сред които е и Поминов, създават съвместно предприятие. Тъй като никой не го финансира, то просъществува едва половин година.
Така възниква доста проблемният въпрос: кой ще стане притежател на продукта? «Е, би могло да се каже, че в случая аз «дръпнах юргана» към себе си,- спомня си Андрей, - защото вече няколко месеца си седях в къщи и се занимавах с речника сам самичък».Така Мултитран става "домашен" проект: седи си Поминов в съвсем обикновената си квартира, изпипва го, а в свободното си време пътува из Европа да купува автомобили и дрехи втора употреба. "Много обичах тогава да купувам, но не и да продавам. Сигурно защото за да продаваш се иска майсторлък"- смее се той.
С времето става ясно, че формата „фирма” е твърде голяма за един човек, и Андрей се преквалифицира в индивидуален предприемач, тъй като при такава организация на бизнеса фактически няма почти никаква бумащина.
Съвсем наскоро девойка от някаква агенция, занимаваща се с извършване на допитвания, позвънила на Поминов и го попитала :»От жилище ли се обаждате или от офис?" «Дори не знам как да Ви отговоря…." смутил се той. Компютърът в квартирата на Андрей не е изключван от години. «Офисът ми е в къщи, отсреща е пощата, като пресека улицата, съм в банката, в същото здание е интернет доставчикът и сървърът с Мултитран. Този «златен триъгълник» може да бъде обходен за 10 минути".

«Честно казано, аз самият не знам, как ще изглежда той след десетина години" – признава Андрей.



Entry #3 - Points:
View all tags
Независимо от факта, че програмистите обещават приятно място за работа, добро заплащане и добра кариера, Андрей, без никакво съмнение, напуснали домовете си и влезе в трънливия път на предприемачеството. Естествено, нито на пазара или на продажбите, и той не е имал идея. Всичко трябваше да се учим от това, попълване на конусите при справянето с купувачите.

Въпреки всички трудности, Pominovu успя да спечели клиенти, което мечтае всяка компания. Как самоук предприемач, работещи директно в собствения си апартамент, не е имало такъв успех?

... С една щастлива случайност, в един ден с Андрей в Академията събра почти на първо място в Съветския съюз на българската страна на персонални компютри. И ръководството е идеята за прехвърляне на вече съществуващите речници от мейнфрейм за персонални компютри. Над шест месеца са направили работещ прототип на речника, която е основа за бъдещото Multitran.

Речник планира да продаде организации (други купувачи в края на 80-те просто не съществуват), но има криза, има недостиг на финансиране, както и на проекта е да се умре. За да запазите това, което вече е направено, ентусиасти, сред които е намек, съвместно предприятие. Тъй като парите за това никой не се отделно, съвместното предприятие е продължило само шест месеца.

Стана доста неотложния въпрос: Кой ще бъде капитанът на продукта. "Тук мога да кажа, дръпна одеяло върху себе си - припомня Андрю, - тъй като няколко месеца заседание у дома и се ангажира в речника на мира. Така Multitran става "дом" на проекта: Devil седеше в един обикновен апартамент, изпъди го на ум, и в свободното си време, той отиде в Европа за употребявани автомобили и дрехи. "Закупуване време бях много обичам, но да се продават - не. Може би, защото ние трябва да могат да продават "- смее се той.

... Време е показал, че фирмата - това е прекалено много за един човек, и Андрей retrained в отделния предприемач, тъй като при такава организация на бизнеса, не "документи", изисква малко или не ...

... Неотдавна Pominovu нарича момичето от агенцията, участващи интервюта, и каза: "Това е апартамент или офис?" "Ами, дори не знам ..." - той се поколеба. Компютърът в апартамента му Андрей не изключите за много години: "Офис - у дома, а напротив - поща, другата страна на пътя - в банката, в същата къща
доставчика и сървъра с магазин. Тази "златен триъгълник" могат да бъдат избегнати в продължение на 10 минути.

"За да бъда честен, аз не мога да кажа какво точно ще бъде мястото на едно десетилетие." - Признава Андрю.



« return to the contest overview



Translation contests
A fun way to take a break from your normal routine and test - and hone - your skills with colleagues.